DOLAR 32,8689 0.05%
EURO 35,6723 -0.05%
ALTIN 2.551,210,25
BITCOIN 2187947-0,27%
İstanbul
30°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Türkiye ve İsviçre ‘CEO Yuvarlak Masa Toplantısı’nda buluştu
  • Haberizm
  • Ekonomi
  • Türkiye ve İsviçre ‘CEO Yuvarlak Masa Toplantısı’nda buluştu

Türkiye ve İsviçre ‘CEO Yuvarlak Masa Toplantısı’nda buluştu

ABONE OL
Ekim 11, 2022 13:00
Türkiye ve İsviçre ‘CEO Yuvarlak Masa Toplantısı’nda buluştu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de İsviçre Ticaret Odası Derneği, Türkiye’de İsviçre Büyükelçiliği ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi iş birliğiyle, İstanbul’da iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesini görüşmek üzere bir “CEO Yuvarlak Masa Toplantısı” düzenledi.

 

Yuvarlak masa toplantısında Türkiye'deki İsviçreli şirketlerin temsilcileri, ikili ticaret ve yatırım fırsatlarının yanı sıra inovasyon, sürdürülebilirlik ve İsviçre-Türkiye startup ekosistemleri açısından iş birliği fırsatlarına ilişkin iyileştirilebilecek noktalar hakkında görüşlerini sundular. 

 

Türkiye’de İsviçre Ticaret Odası Derneği Başkanı Arpat Şenocak, yuvarlak masa toplantısının açılış konuşmasında, "İkili ticaret normalleşme ile birlikte toparlanıyor ve sürekli yukarı yönlü bir seyir izliyor, bu her iki ülke için de oldukça memnuniyet verici. Türkiye ile EFTA ülkeleri (İsviçre dahil) arasındaki modernize edilmiş serbest ticaret anlaşmasının yakın zamanda yürürlüğe girmesinin, ticari alışverişin daha da büyümesine yardımcı olmasını bekliyoruz. İsviçre'nin Türkiye'deki güçlü varlığını artırmaya devam etmesi, yatırımlar açısından da umut vericidir. Türkiye'deki yatırım ortamına ilişkin daha fazla iyileştirme, bu yükselen trendin sürdürülmesine kesinlikle yardımcı olacaktır" şeklinde konuştu.    

    

İsviçre'nin Türkiye Büyükelçisi Jean-Daniel Ruch, İsviçre'deki önemli ekonomi aktörlerinin Türkiye'nin uzun vadede sunduğu potansiyelin farkında olduğunu belirtti. Ruch, “İsviçreli şirketler uluslararası doğrudan yatırımda yılın başından bugüne kadarki dönem dikkate alındığında birinci sırada yer alıyor. Dünyada inovasyon listelerinde ilk sırayı İsviçre alırken, Türkiye son yıllarda inovasyon faaliyetlerinde dikkat çekici bir program sergiliyor. Önümüzdeki yıllarda iki ekosistemin bir noktada buluşup buluşmayacağını göreceğiz” dedi.

 

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı A.Burak Dağlıoğlu ise “Güçlü, dayanıklı ve hızlı büyüyen ekonomisiyle Türkiye, sürdürülebilir uluslararası doğrudan yatırımları çekmek için yatırımcı dostu politikalar ve geniş yetenek havuzunun yanı sıra Avrupa, Asya ve Afrika'nın kesiştiği noktada küresel pazarlara erişim sağlıyor. Küresel doğrudan yatırım hacminde önemli bir oyuncu olan İsviçre’nin 2021’de Türkiye’deki yatırım stoğu 5 milyar doları aştı. Büyükelçi Ruch’un ve İsviçre Ticaret Odası’nın destekleri ile ülkemizde yatırımları bulunan kıymetli İsviçreli iş insanları ile bir araya gelerek mevcut yatırımlarını ve yakın dönemdeki yatırım projelerini görüşme imkanı bulduk. Ülkemize güvenip yatırım yapan tüm yatırımcılarımıza ve iş insanlarımıza şükranlarımı sunarım” dedi.

 

İki ülke arasındaki ticaret 5 milyar dolara ulaşacak

İsviçre ve Türkiye arasındaki sağlam ilişkiler, iki ülke arasındaki ticaret rakamlarının düzenli artışında da kendisini gösteriyor. Türkiye, İsviçre’nin 24’üncü büyük ticaret ortağı olma özelliğini bulundururken, iki ülke arasında ticaret hacmi 2021 yılında 4,6 milyar dolar hacme ulaştı. Ticaret hacminin gelecek dönemde daha da artacağı öngörülürken, ön verilere göre 2022 yılında bu rakamın 5 milyar dolar seviyesine ulaşması bekleniyor.

 

İsviçre'nin Türkiye'ye ihraç ettiği ürünler arasında kimyasallar/ilaçlar (yüzde 37), makineler (yüzde 12) ve saatler (yüzde 11) yer alıyor. Türkiye, İsviçre'ye ağırlıklı olarak tekstil (yüzde 40), değersiz metaller (yüzde 9), taşıtlar (yüzde 9) ve tarım ürünleri (yüzde 8) ihraç ediyor. Altın ve diğer değerli metaller/taşlar geleneksel olarak ikili ticaretin büyük bir bölümünü temsil ediyor. 2021 yılı verilerine göre Türkiye'ye yapılan ihracatın yüzde 31'i, Türkiye'den yapılan ithalatın ise yüzde 14'ünü oluşturuyor. Türkiye, İsviçre için de önemli bir turizm destinasyonu olarak öne çıkarken; 2019 yılında 200 binden fazla İsviçreli turist Türkiye’yi ziyaret etti. Covid-19 sonrası dönemde bu rakamın 300 bine ulaşması bekleniyor.

 

Türkiye’de 300 İsviçreli şirket faaliyet gösteriyor

İsviçre, yurt dışındaki doğrudan yatırımlar için dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alıyor. Dünyanın farklı yerlerindeki yatırımlarıyla ön plana çıkan İsviçre, özellikle uzun vadeli projelere yatırım yaparken, makine, ilaç, kimya, bankacılık, sigorta, turizm, gıda, ulaşım ve farklı alanlardaki 300’den fazla şirketi ile Türkiye’de de 8’inci en büyük uluslararası yatırımcı olma özelliği taşıyor. İsviçreli şirketler sadece malzeme değil aynı zamanda atıktan enerji üretimi, demiryolları, otoyol inşaatı ve deniz limanı altyapısı gibi alanlarda mühendislik ve inşaat uzmanlığı da sağlayarak küresel ve yerel olarak Türkiye'nin inşaat ve altyapısına katkıda bulunuyor.

 

Serbest Ticaret Anlaşması ve Tarım Anlaşması güncellendi

Türkiye ile EFTA ülkeleri (İsviçre, Norveç, İzlanda ve Lihtenştayn) arasında yenilenen Serbest Ticaret Anlaşması 2018 yılında imzalanmış ve geçen yıl Ekim ayında yürürlüğe girmişti. Buna paralel olarak İsviçre ile Türkiye arasında Tarım Anlaşması da imzalanırken, Haziran 2022'de TürkEximbank ve İsviçreli muadili SERV, Türkiye ve üçüncü ülkelerde EPC (Mühendislik Tedarik Sözleşmesi) projelerini desteklemek için bir Mutabakat Zaptı (MoU) imzalamıştı. Günümüz ekonomik ortamına uygun olarak düzenlenen Serbest Ticaret Anlaşması’nın yanı sıra güncellenen Tarım Anlaşması’nın iki ülke arasındaki ticaret hacmine pozitif etki etmesi bekleniyor. 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.